Audi’nin premium kompakt sınıftaki başarılı temsilcisi A3’ün dördüncü neslini bu günlerde haber yayınımıza konuk ettik.

Dış Tasarım
Yeni bir tasarım dili ve neredeyse tamamen yenilenen ön yüzü sayesinde, Yeni Audi A3 sedan, ilk bakışta daha sportif ve dinamik duruyor. Ön kısımda yer alan tek çerçeveli koyu renkli ızgara ve büyük hava girişleri, tamponun yan köşelerinde bulunan gri kaplamalarıyla dinamik karakterini ortaya koyuyor. Yeni tasarım diline uygun Matrix LED farlarla sunulan dijital gündüz farları bir başka yenilik olarak göze çarpıyor. S Line modele özgü gri kaplamalar aracın yan kısmında kapı altında kendine yer bulmuş, 5 kol “dinamik” tasarımlı 18 inçlik alaşımlı jantlar yan tasarımı tamamlamış, omuz çizgisi, ön farlardan arka stoplara kadar yumuşak bir çizgi halinde uzanıyor. Aşağıdaki alan daha içe kıvrımlı bir hal alıyor ve bu sayede çamurluklar güçlü görünüm kazanıyor. Arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip tamamen LED destekli arka farlar hâkim. Dinamik biçimli arka farlar, çift parçalı yapısı sayesinde aracın tasarımına fark katıyor. Belirgin arka bagaj kapağının son noktasında spoiler görevi yapan son derece geniş bagaj bölümünü aerodinamik bir formda ve düzgün bir şekilde tamamlarken arka tamponun sağlam duruşu, arka kısma sportif ve kendinden emin bir görünüş kazandırıyor, tamponun alt kısmında kendine yer bulan difizör iki krom eksoz çıkışı ile tamamlanmış, ön ve yan kısımlarda bulunan gri kaplamalar ise arka tamponun köşelerinde kendine yer bulmuş, hangi açıdan bakarsanız bakın AUDİ A3 Sedan sizi etkilemesini biliyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı gösterge panelinin ortasına entegre edilen 12.3 inçlik dokunmatik ekran şık bir görünüm, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. Konsoldaki otomatik klima dizaynı, kumanda tuşlarıyla uyum içinde konumlanıyor. Konsolun hemen üzerinde yer alan 10,1 inçlik MMI dokunmatik renkli kontrol paneli multimedya ekranı modern unsurlardan biri olarak öne çıkarken, şık havalandırma ızgaraları ve iç mekânda kullanılan dekoratif malzemeler AUDİ A3 Sedan premium kompakt sınıfın dijitalleşmede geldiği son noktayı temsil ediyor. Yeni üçüncü nesil modüler bilgi-eğlence platformu tarafından desteklenen MMI işletim konseptinin yer aldığı Yeni A3’te, bir önceki nesle göre 10 kat hızlı bir bilgi-işlem gücü sunuluyor. LTE Advanced hızıyla telefon ve entegre bir Wi-Fi erişim noktası da sunuyor. Bireysel ayarlar, iklim kontrolü ve koltuk konumundan sık seçilen navigasyon hedefleri ve sık kullanılan medyaya kadar altı adede kadar bilgi, kullanıcı profilinde saklanabiliyor. Yeni Audi A3, kullanıcının akıllı telefonuna myAudi uygulaması, Apple CarPlay veya Android Auto ve Audi Phone Box ile bağlanabiliyor.

Performans
Yeni A3 sedan 35 TFSI. 4 silindirli 1,5 litrelik bu motor 150 hp güç ve 250Nm tork değerlerini veriyor. Gücü 7 ileri S tronic şanzımanla aktaran bu modelin durur halden 100km/s hıza ulaşma süresi 8,4 saniye. Modelin azami hızı ise 232 km/s. 4 silindirli motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yarı hibrit (mild hibrit) sisteme sahip A3 sedan aracımız 48 voltluk sürüş esnasında kazandığı enerji depolayabiliyor, motor hızının düşük devirlerde hızlanmaya başladığında motoru 50 NM kadar tork ile güçlendiriyor, sakin kullanımda 100 kilometrede 0.4 litre yakıt kazanımı sağlıyor. Sonuç olarak, otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, AUDİ kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim. İlk fırsatta yeni AUDİ A3’ü size en yakın AUDİ bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.