Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren yeni Mercedes-Benz B-Serisi, bir önceki versiyonuna göre daha alçak olmasına rağmen yüksek koltuk pozisyonunu koruması ile her zamankinden daha fazla konfor, geniş iç hacim ve daha dinamik bir görünüm sunuyor. Eşsiz sürüş keyfi, bu sınıfta daha önce görülmemiş en yüksek güvenlik standartları, örnek teşkil eden düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları ile yeni B-Serisi kompakt sınıfta yeni çağın müjdecisi konumunda.

Aracın dış tasarımın karakteristik hatları, tipik bir sports tourer olup, bir hatchback otomobil gibi etkileyici dinamik performans sunduğunu belli ediyor. Bir önceki modele göre 50 mm alçaltılan yüksekliği, aracın en çok göze çarpan özelliği oluyor. Araca binmeyi kolaylaştırmak amacıyla 86 mm azaltılan koltuk yüksekliği ve müşteri taleplerine doğrultusunda, insan ergonomisine uygun olarak dikleştirilen oturma pozisyonu ile yeni B-Serisi segmentinin en geniş otomobilleri arasında yer alıyor. Ön ve arka genişliğini vurgulayan spor tasarım, dikkat çeken ızgaralar, yanlara doğru uzayan farlar,  geniş arka cam, iki parçalı arka aydınlatma grubu, alçak yükleme eşiği ve geniş bagaj kapısı ile yeni B-Serisi, markanın kompakt segmentte premium özelliklerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yeni Nesil B-Serisi, yeni dizel ve benzinli motorlar ile yeni manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile satışa sunuluyor. Yeni B-Serisi’nin tüm modellerinde yakıt tasarrufuna önemli katkıda bulunan ECO start/stop fonksiyonu standart olarak sunuluyor.

Yeni dört silindirli benzinli motorlar, her ikisi de 1.6 litrelik motor hacimlerine sahip  B180 BlueEfficiency ve B200 BlueEfficiency modelleri ile sunuluyor. B180 BlueEfficiency, 90kW/122 bg güç ve 200 Nm tork üretirken, 100 km’deki yakıt tüketimi ortalama 5,9’a kadar iniyor. B200 BlueEfficiency ise 115kW/156 bg güç ve 250 Nm tork üreten motoru ile 0’dan yüz km’ye sadece 8,6 sn’de çıkabiliyor. Yeni dört silindirli dizel motorlar ise, her ikisi de 1.8 litrelik motor hacimlerine sahip B180 CDI BlueEfficiency ve B200 CDI BlueEfficiency modelleri ile sunuluyor. B180 CDI BlueEfficiency, 80 kW / 109 bg güç ve 250 Nm tork elde ediyor. B200 CDI BlueEfficiency ise 100 kW/136 bg güç ve 300 Nm tork üretiyor. Dizel motorlarda yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 4,4 lt’ye kadar düşüyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi’ nde sunulan diğer bir yeniliği ise tüm modellerin Türkiye paketlerinde standart olarak sunulacak olan 7G-DCT çift kavramalı şanzıman oluşturuyor (Şubat 2012’den itibaren). Bu şanzıman, motor devrinin değişimine oldukça hızlı uyum sağlaması ile çekiş gücünde hiçbir kesinti olmadan vites değiştirebilirken, otomatik vitesin konforuyla manuel vitesin verimliliğini bir arada sunuyor. Alternatif olarak sunulan, kompakt hatlarla tasarlanan yeni 6 vitesli manuel şanzıman, ise kolay vites değiştirme, düşük iç sürtünme ve hafif ağırlığı ile yeni Mercedes-Benz B-Serisi’nde sunulan diğer bir şanzıman çeşidini oluşturuyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi’ nde sunulan EASY-VARIO-PLUS adlı isteğe bağlı sistem ile birlikte aracın iç alanı yeniden sade bir şekilde düzenlenebiliyor ve yer kaplayan öğelerin yerleri değiştirilebiliyor. Arka koltukların 140 mm’ ye kadar ileri/geri ayarı yapılabiliyor. Böylece bagaj hacmi 488 lt’den 666 lt’ye kadar arttırılabiliniyor.

Konfordan hiçbir şekilde ödün vermeyen ve dinamik bir performans sergileyen yeni nesil B-Serisi, kompakt otomobil segmentinde dünyada ilk olarak, adaptif “fren desteği” ile radar bazlı “çarpışma uyarı sistemi” ni de standart olarak sunuyor. “Çarpışma Önleme Yardımcısı” (Collision Preventation Assist), dikkati dağılan sürücüyü tanımlanmış engellere karşı uyarmak için görsel ve işitsel bir uyarı vererek, en uygun fren tepkisi için fren desteği hazırlıyor. Sürücü fren pedalına bastığı an başlayan bu ek güvenlik desteği, şu an piyasada olan sistemlerin aksine, sadece şehir trafiğindeki ufak hasarları en aza indirmeyi değil, sürücüleri tehlikeli trafik koşullarında da arkadan çarpmaya karşı korumayı hedefliyor.

Yeni B-Serisi’nde sunulan diğer güvenlik önlemleri ise şunları kapsıyor:

 • Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist)
 • Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran – Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist)
 • Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen ve aktif müdahalede bulunan –  Şerit takip yardımcısı (Lane Keeping Assist)
 • Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran –  Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist)
 • Hız limiti yardımcısı (Speed Limit Assist)
 • Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan – Aktif park yardımcısı
 • 7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Function)
 • Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function)
 • Geri görüş kamerası (Tüm modellerde Türkiye paketinde sunulacaktır)
  • Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus
  • Kompakt segmentte ilk kez bu otomobilde yer alan, olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan PRE-SAFE®sistemi

 

Yeni Nesil B-Serisi’nde sunulan COMAND Online multimedya sistemi sürücülere  internet erişimi de sunuyor.  Bu sistem ile kullanıcılar araçları seyir halinde değilken istedikleri gibi internette sörf yapabilir veya sürüş sırasında kullanıma uygun, sayfaları hızlı yüklenen, sade kullanıma sahip Mercedes-Benz Online hizmetlerini kolaylıkla kullanabilirler. Entegre uygulamalar arasında Google™ arama motoru, hava durumu ve Google Maps uygulamaları da yer alıyor.

Yeni Nesil B-Serisi’ nde sunulan modüler “Enerji Alanı” konsepti ise, bu modelin alternatif sürüşlü versiyonlara uyumlu olacak şekilde tasarlandığını gösteriyor. Aracın gövdesindeki uygun arayüzler ana zemin panelinin modifiye edilebilmesini ve alternatif sürüşlü versiyonlar için bir adım atılabilmesini sağlıyor. Arka koltuğun altındaki alanın bir kısmını kapsayan zemin altı bölme ise alternatif enerji akümülatörleri için alan sunuyor.