Kuruluşunun 20’nci, Koç Grubu ile ortaklığının 10’uncu yılını kutlayan OPET, müşterilerine ve çevreye verdiği değerle Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde 7 yıldır üst üste sektör lideri oldu. Sektöründe ‘ilklerin, teklerin ve enlerin şirketi’ olarak bilinen OPET, 20’nci yaşını akaryakıt sektöründe son 10 yılın en hızlı ve tutarlı büyüyen şirketi olarak kutladı.

Gecede bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa V. Koç, OPET’in cirosal büyüklük açısından bütün topluluk şirketleri içinde Tüpraş’ın ardından 2’nci sırada yer aldığını söyledi.

OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk ise “Türkiye’deki bütün özel şirketler içinde üçüncü, sektörümüzde ise 2’nci büyük şirket olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Akaryakıt sektörünün genç, dinamik ve yenilikçi şirketi OPET, kuruluşunun 20’nci ve Koç Grubu ile ortaklığının 10’ncu yılını Çırağan Sarayı’nda düzenlediği gala gecesiyle kutladı. OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa V. Koç’un ev sahipliğinde düzenlenen 20’nci yıl kutlama gecesi, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel, Koç Holding ve OPET Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer M. Koç, Koç Holding ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu ve OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca’nın yanı sıra devletin üst düzey protokolünü, iş dünyasını, mesleki örgüt ve kuruluşlar ile basın temsilcilerini bir araya getirdi.

Sunuculuğunu Meltem Cumbul’un üstlendiği ve süperstar Ajda Pekkan’ın son 20 yılın en sevilen şarkılarıyla renklendirdiği gecede, Anadolu’nun zengin kültürünü ve dansın büyüsünü görsel bir şölenle sahnelere taşıyan Anadolu Ateşi de konuklara keyifli saatler yaşattı.

Fikret Öztürk: Pazar payımızı sürekli artırıyoruz

Opet’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk yaptığı konuşmada, 20 yıl gibi bir sürede yerli bir şirket olan OPET’in sektörün 2’nci büyük kuruluşu olmasının büyük bir başarı hikayesi olduğunu vurgulayarak, “Koç ailesi ile ortaklığımızın OPET adına aldığımız önemli ve doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Başarımız ve hızlı büyümemiz ortaklarımızla olan uyum, karşılıklı güven ve işbirliğinin de bir sonucudur. Kendilerine bu vesileyle teşekkür ediyorum” dedi. Öztürk konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin gözbebeği ve iftihar kaynağı, milli havayolumuz Türk Hava Yolları ile jet yakıtının satışı amaçlı yüzde 50-50 ortak şirketimiz THY-OPET, çok başarılı bir biçimde faaliyetine devam ediyor. THY’nin 70’e yakın pek çok yerli ve yabancı havayoluna jet yakıtı ikmali yapıyoruz. Madeni yağda dünya devi bir isimle, merkezi Almanya’da bulunan Fuchs’la ortaklık yaptık. Artık hem otomotiv hem de endüstriyel yağlarda pazarın önemli oyuncularından biriyiz. Bugün Türkiye’deki bütün özel şirketler içinde üçüncü, sektörümüzde ise ikinci büyük şirket olmaktan gurur duyuyoruz. OPET, kuruluşundan bugüne kadar pazar payını düzenli olarak artırmış, kazancını da hep sektörün üst düzeyinde tutmayı başarmış bir şirket olarak tüketicinin ilk tercihi olmaya devam ediyor.

Ticari faaliyetlerimizin yanı sıra, toplum faydasını düşünerek hayata geçirdiğimiz Temiz Tuvalet, Yeşil Yol, Örnek Köy ve Tarihe Saygı gibi sosyal sorumluluk projelerimizle, kazandığımız paranın belli bir bölümünü toplumun gelişimi ve çevrenin iyileştirilmesi için harcıyoruz. Yaptırdığımız yedi okulun yanı sıra sağlık merkezleri ve üç binin üzerinde öğrenciye verdiğimiz karşılıksız burslarla topluma ve insanlarımıza fayda sağlıyor, ülkemize olan borcumuzu biraz olsun ödemeye çalışıyoruz.”

Mustafa V. Koç: OPET cirosal büyüklükte, topluluk şirketleri içinde Tüpraş’ın ardından ikinci sırada yer alıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa V. Koç da gecede konuklara hitaben bir konuşma yaptı. OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk’ün işine olan hakimiyeti ve ileri görüşlü yaklaşımlarının yanı sıra Nurten Öztürk’ün sosyal sorumluluk projeleri ile OPET markasına değer kattığını belirterek ortaklarına teşekkür eden Mustafa V. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“OPET’le ilk ciddi büyüme hamlesini yapan ve ardından Tüpraş’ın alımıyla büyük bir başarıya ulaşan Koç Enerji Grubu, bugün topluluğumuzun cirosunun yüzde 50’den fazlasını oluştururken, OPET de cirosal büyüklük açısından bütün topluluk şirketlerimiz içinde Tüpraş’ın ardından 2’nci sırada yer alıyor. OPET, enerji sektörünün akaryakıt dağıtım ve ticareti faaliyeti gösteren kuruluşları içinde yüzde 18’i aşan beyaz ürün pazar payıyla yurtiçinde, İngiltere ve Singapur ofisleriyle uluslararası ticaret anlamında, jet yakıtında THY-Opet ortaklığıyla, madeni yağda OPET-Fuchs ortaklığıyla, müşteri memnuniyetindeki liderliğiyle, sosyal sorumluluk projeleriyle kanaatimce sektörün tartışılmaz lideri ve en başarılı şirketi konumundadır. OPET, grubumuza katıldığı 2002 yılından beri dinamikliği, hızı, sosyal sorumluluk projeleri, müşterilere verdiği önem, yüksek ürün ve hizmet kalitesi ve tabii ki grup şirketleri arasında geliştirdiği işbirlikleri ile örnek bir şirketimiz olmuştur ve olmaya da devam edecektir.”