Otokar’ın tasarım ödüllü aracı KENT, İzmir tarafından da tercih edildi. İzmir Ulaşım Hizmetleri ve Makine Sanayi A.Ş. (İZULAŞ)’ın Mart ayında açtığı 100 adet alçak tabanlı solo otobüs alımı ihalesini Otokar kazandı.

 

 

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar’ın engelli taşımacılığına uygun belediye otobüsü KENT İzmir halkını taşımaya hazırlanıyor. İzmir Ulaşım Hizmetleri ve Makine Sanayi A.Ş. (İZULAŞ)’ın Mart ayında açtığı ve Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticilerinin katıldığı 100 araçlık ihaleyi kazanan, Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs firması Otokar oldu.

İhalenin imza töreni 02 Haziran 2012 tarihinde IZULAŞ tesislerinde yapıldı. Düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gül ŞENER ve İZULAŞ Genel Müdürü Reha PEKERTEN, Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç’ün yanı sıra İzmir halkı katıldı.

Törende konuşma yapan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “İzmir doğumlu biri olarak, bu güzel şehri daha da güzelleştireceğine inandığım bu yeni otobüs ihalesinde İZULAŞ’ın tekrar Otokar’ı tercih etmesi bizi çok mutlu etti. 2009 yılında teslim ettiğimiz 10 adet orta boy DORUK otobüslerimiz ile İZULAŞ ile tanışmıştık. Araçlarımızın başarılı bulunmaları nedeniyle geçtiğimiz yıl 20 adet Doruk otobüsümüzü daha İZULAŞ’a teslim etmiştik. Bugün de 100 adet daha Otokar otobüs için sözleşmeyi imzalıyoruz. Sayın başkanımın, İzmir halkının ve İZULAŞ’ın bizlere göstermiş olduğu güven için çok teşekkür ederiz. Şimdi İzmir’de daha çok sorumluluk yüklendik. Başarı ile sorumluluğumuzu yerine getireceğimize tüm kalbimle inanmaktayım.” diye konuştu.

Günümüzde yaşanan hızlı kentleşme sonucu toplu taşımacılığın öneminin gitgide arttığını vurgulayan Görgüç, “Kentlerimizde artan nüfus yoğunlukları ile birlikte oluşan toplu taşımacılık ihtiyaçlarının karşılanmasında ise belediyelere, işletmecilere ve ülkemize maliyetleri olabildiğince düşük, ekonomik ve sosyal gelişime katkı sağlayacak, kentsel gelişimi olumlu yönde etkileyecek çözümlerin üretilmesi ve devreye alınması artık bir zorunluluk. Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olan İzmir’in bu yönde attığı adımlara Otokar olarak eşlik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İzmir’in modern, verimli, enerji tasarrufu sağlayan ve çevreci araçlar ile toplu taşımacılık alanında attığı bu imza, gelecek nesillere de önemli bir sosyal miras olacaktır. Bu imza töreni ile İzmir halkının kullanımına sunulacak 100 adet KENT otobüsümüz, sadece Türkiye’de değil, Avrupa başta olmak üzere yurtdışında da toplu taşımacılıkta kullanılan, tasarım ödüllü bir otobüs. Araçlarımız, çevreciliği, modern görünümü, yüksek taşıma kapasitesi ve düşük işletme maliyetleri ile İzmir gibi bir dünya kentine yakışır niteliklere sahip. Otokar olarak, KENT otobüslerimiz ile İzmir toplu taşımasına hizmet edecek olmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. Yeni otobüslerimizin İzmir’e ve İZULAŞ’a hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

IZULAŞ’ın otobüs filosunu yenileme amacıyla açtığı ihale kapsamında Otokar, İzmir toplu taşımasında kullanılmak üzere 100 adet KENT’i 2012 yılı içerisinde partiler halinde teslim edecek. Otokar, 2008 ve 2010 yıllarında da İZULAŞ’ın orta boy otobüs alımları için açtığı ihaleleri kazanmış, 30 adet DORUK otobüsünü İzmir’in hizmetine sunmuştu.

Çevreci motoru, modern şehirlere yakışan tasarımı, yüksek taşıma kapasitesi ve işletmecisine sunduğu düşük operasyon maliyetleri ile dikkat çeken KENT otobüsleri sadece Türkiye’de değil, Macaristan ve Polonya gibi ülkelerde de toplu taşımacılıkta kullanılıyor. Avrupa’nın en önemli otobüs yarışmalarından biri olan “European Bus&Coach Week”te Jüri Özel Ödülüne, Türkiye’de “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”nde İyi Tasarım Ödülü’ne layık görülen KENT otobüsü İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, Malatya, Karaman, Samsun gibi Türkiye’nin önde gelen şehirlerinde de kullanılıyor.

KENT Otobüsleri Hakkında

Otokar tarafından tasarlanan ve üretilen İZULAŞ’ın tercihi olan 12 metrelik KENT, basamaksız alçak giriş tabanı, engelli yolcuların erişimine sağladığı kolaylık ve geniş iç hacmi ile yolculara modern ve eşsiz bir konfor sunuyor. Düşük işletme giderleri ve dayanıklılığı ile ideal bir belediye otobüsü olan KENT, şehiriçi toplu taşımacılıkta büyük beğeni topluyor.