Borusan Otomotiv Motorsport’un gelecek vadeden karting pilotu 1997 doğumlu Kaan Önder 2012 Rotax Avrupa Karting Şampiyonası’nın ilk yarışı için Belçika’nın Genk pistinde idi.

 

 

Kaan Önder, aynı pistte bir hafta önce yapılan Belçika Şampiyonası yarışında test amaçlı katılmış ve bu sezon kullanmaya karar verdiği FA Kart şasisini denemiş sıralamalarda iyi sonuçlar almış ancak yarış sırasında ateşleme ve elektrik arızaları problemleri yaşamıştı. Bir hafta sonra koşulan Rotax Avrupa Şampiyonası hafta sonunda da pilotumuz benzer mekanik sorunlarla uğraştı. Sıralama turlarında 56.154 sn derecesi ile 9. olan Kaan Önder, eleme yarışlarında 5. cepten start alma hakkını kazandı. Birinci eleme yarışında yaşadığı kaza sonucunda 18 sırada finish gören Kaan, ikinci  eleme yarışını 9cu, üçüncü eleme yarışını ise 8. sırada tamamladı.

Elemeler sonucunda 35 ceza puanı ile 66 pilot arasında 16. sırayı alan pilotumuzun Pazar günü koşulan pre final yarışında da şansızlık yakasını bırakmadı. Start sonrası önünde spin atan Hollandalı pilot ile yaşadığı temas sonucunda yarışa 1. turda veda etmek zorunda kaldı. Bu kaza sırasında aracı ciddi ölçüde hasar gören ve şasisi deforme olan pilotumuz servis ekibi tarafında düzeltilen hasarlı şasi ile çıktığı final yarışında 56,561 tur zamanı ile 20 sırada damalı bayrağı gördü. Şampiyonanın Belçika’da koşulan ilk yarışından milli pilotumuz 40 puan ile ayrıldı.

Rotax Avrupa Şampiyonası’nın 2. yarışı 9-13 Mayıs tarihleri arasında Kaan Önder’in favori pistleri arasında bulunan Almanya’nın Wackersdorf pistinde yapılacak. Önder Wackersdorft yarışı sonrası şampiyonadaki iddiasını sürdürmek istiyor. Önümüzdeki seneden itibaren Formula BMW projesi ile kariyerine devam etmeyi planlayan Önder, bu sene de takım desteğinde 2011 yılında olduğu gibi Formula BMW testlerine katılarak 2013’e hazırlık yapacak. Kaan Önder ile ilgili bülten ve fotoğraflara www.kaanonder.com’dan ulaşabilirsiniz.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Borusan Lojistik, Card Finans, Toshiba ve Glasurit’dir.

BORUSAN OTOMOTİV MOTORSPORT 2012 YARIŞ TAKVİMİ:

09-10  Ocak       Dubai                   – Birleşik Arap Emirlikleri

12-13  Şubat      Campillos             – İspanya (Karting)

10-11  Mart        Monza                  – İtalya (ETCC)

01-02  Nisan      Genk                    – Belçika (Karting)

14-15  Nisan      Ülkü Pisti              – İzmir (TPŞ)

28-29  Nisan      Slovakian Ring     – Slovakya (ETCC)

12- 13 Mayıs      İstanbul Park       – İstanbul (TPŞ)

12- 13 Mayıs      Wackersdrof        – Almanya (Karting)

19-20 Mayıs      Salzburgring         – Avusturya (ETCC)

16-17 Haziran    Körfez Pisti          – İzmit(TPŞ)

23-24 Haziran    İmola                   – İtalya (ETCC)

29-30 Temmuz  Kristianstad          – İsveç (Karting)

15-16 Eylül        Salbris                  – Fransa (Karting)

22-23 Eylül        Körfez Pisti           – İzmit (TPŞ)

13-14 Ekim        Ülkü Pisti              – İzmir (TPŞ)

10-11 Kasım      İstanbul Park        – İstanbul (TPŞ)