2012 yılında Türkiye’deki faaliyetlerinin 100. yılını kutlayacak olan BP, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne destek vermenin gururunu yaşıyor.BP, bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlar, oluşturduğu istihdam ve yarattığı ekonomik katkıya ek olarak 2016 yılı sonuna kadar 5 yıl boyunca Milli Paralimpik Takımı’na destek sağlıyor. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile imzalanan sponsorluk anlaşmasıyla BP Türkiye, Milli Paralimpik Takımı’nın başarılarına katkıda bulunacak.

İmzalanan anlaşma çerçevesinde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer, Başkan Yardımcısı Hüsnü Güreli, Yönetim Kurulu Üyesi Şenes Erzik, Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal, BP Türkiye Ülke Başkanı Can Suphi ve BP Türkiye Akaryakıt Direktörü Richard Harding’in katılımlarıyla 17 Kasım Perşembe günü, Çırağan Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer, BP Türkiye’nin sağlayacağı destek ile ilgili şunları söyledi. “2012 Paralimpik Oyunları önümüzdeki yıl 29 Ağustos-9 Eylül tarihleri arası Londra’da yapılacak. 2000 yılında 1 sporcu, 2004 yılında 8 sporcu, 2008 yılında 16 sporcunun katılma hakkı kazandığımız Paralimpik Oyunlarına, şu ana kadar alınan sonuçlara göre 40 sporcuyla katılma şansımız doğacak. BP gibi insana değer veren büyük bir şirketin ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çaba gösteren sporcularımızın yanında olduğunu hissetmek heyecan verici. ”

BP’nin  Londra 2012 Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları’nın resmi sponsoru olduğunu belirten BP Türkiye Ülke Başkanı Can Suphi, “Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda sağladığımız bu desteği, BP olarak Türkiye Milli Paralimpik Takımı’na da taşımış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye, BP için en önemli ülkelerin başında geliyor ve Milli Takımların başarılarında payımızın olacağını bilmek bizi çok mutlu ediyor. Başarılarına destek olmaktan çok büyük bir onur duyacağız” dedi.

BP Türkiye Akaryakıt Direktörü Richard Harding ise şunları söyledi:  “BP Türkiye ailesi olarak 2012’de 100. yılımızı kutlamanın heyecanı içindeyiz. Milli Paralimpik Takımı’na sağlayacağımız destek bizi en az Türkiye’deki 100. yılımızı kutlamak kadar heyecanlandırıyor. Bu işbirliği, tüm çalışanlarımızla, bayilerimizle ve müşterilerimizle BP ailesi olarak hepimizi gururlandıran, çok önem verdiğimiz bir girişim. Londra 2012 Paralimpik Oyunları’nda sporcularımızı yürekten destekleyeceğiz, inanıyorum  sporcular da başarılarıyla hepimizi gururlandıracaklar.” dedi.

Paralimpik nedir?Paralel olimpiyatlar anlamına gelmektedir. Olimpiyat Oyunlarının bitiminden 2 hafta sonra yapılan  Engelli Olimpiyatları’dır. 2001 yılında,  Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Paralimpik  Komitesi  ortak kararı ile Olimpiyat Oyunları yapıldıktan hemen sonra aynı şehirde ve tesislerde Paralimpik Oyunlar için de düzenlenme şartı getirilmiştir.