Sıralı otogaz sistemleri sektöründe İtalyan teknolojisini Türkiye’ye getiren Gasitaly markasıyla faaliyet gösteren Ekipgaz; yeni ürünü F5 ile yeni nesil OBD’li araçlar segmentine giriyor. EuroV araçlarda kullanılacak yeni ürünle Ekipgaz, mevcut hedeflerinin yüzde 10’u kadar satış hedefliyor.

Ekipgaz Genel Müdürü Selat Metin; yılda 200 bin aracın LPG’ye dönüştüğünü belirterek, 2012’de F5 adlı yeni bir ürünü daha pazara sunacaklarını söyledi. F5’in tamamen üst segment bir ürün olduğunu vurgulayan Selat Metin, “F5 OBD II ürünüyle yeni nesil OBD’li araçlar segmentine girmiş olacağız. Özellikle bu yeni ürünümüz euroV araçlarda kullanılacak. Bu yeni ürünümüzle mevcut hedeflerimizin yüzde 10’u kadar satış hedefliyoruz” dedi.

Merdiven Altı İmalatın Önü Açılmamalı

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen gaz sızdırmazlık raporunun kaldırılmaması gerektiğini merdiven altının önünün açıldığını belirten Metin, “2005’ten itibaren, benzinli araçların LPG’ye dönüşümü, ‘sıralı sistem’le yapılmaya başlandı. Bu sistem gerekli güvenlik tertibatına sahip. Bu sistem sayesinde artık LPG ‘tehlikeli’ yerine, ‘güvenli ve çevreci’ olarak anılmaya başladı. Ancak 1995-2005 arasında dönüşümü yapılan araçlar hâlâ trafikte olduğundan, bu araçların hangisi güvenli hangisi değil saptamak zor. LPG’de güvenlik ve kalite çok önemli. Bu nedenle tüm araçların zamanında ve sertifika sahibi bayilerde kontrollerinin yapılması gerekiyor. Gaz sızdırmazlık raporunun kaldırılması, güvenliğin yok olması demek. Bu genelgeyle birlikte ‘merdiven altı’ imalatın da yolu açılacak. Biz yıllardır LPG araçların kötü şöhretini bitirmeye çalışıyoruz. Ekipmanlarımızın güvenirliğini gösteriyoruz, hatta benzinli araçlardan daha güvenli olduğunu iddia ediyoruz. Bu genelge bizim yıllar boyunca verdiğimiz çabayı da hiçe sayıyor. Merdiven altının artmasıyla LPG dönüşümlerinde kalite ve güvenlik önemsenmeyecek ve bunun sonucunda büyük tehlike oluşacak” dedi.