Dünya otomotiv tarihinde belirli modeller vardır ki kelimenin tam anlamıyla efsane olmuş, retro tasarım detayları ile üretildikleri segmentle özdeşleşmiş. İşte tam 28 yıl önce üretilen Mazda MX-5 gibi, roadster dünyasına yeni bir bakış getiren modelin Cherry Top diye adlandırdığı aracı detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Mazda MX-5 roadster ödüle doymayan dış tasarımı, en iyi üstü açılabilir iki koltuklu otomobil, fiyatına göre en iyi spor otomobil diyebiliriz, agresif yüzü, coşkulu hatları, geniş duruşu ve kısa çıkıntılarıyla yeni MX-5 görenleri bir daha bakmaya kolayca ikna ediyor, agresif yüzü dedik, ilk göze çarpan Led destekli ön lambalar, araç dururken bile hareket ediyor algısı veren ön çamurluklar, her iki köşede kaputa gönderme yaparak bütün heybeti ile selamlıyor, ön tampon alt kaplamaları ve hava kanalları agresif duruşa katkı sağlarken, ön orta kısımda bulunana marka logosu güçlü kişiliği tamamlıyor. Yan profilden baktığımızda 16 inç jantlar göze küçük gelse de siyah kaplamalı olması aracın sporcu kimliğini yansıtıyor, tercihen bir yüksek inç jant uygulaması yapılabilir, sol yan da depo kapağı, sağ yan da anten, siyah kaplamalı aynalar ve yine siyah ön cam çerçevesi keyif veren detaylar, arka kısımda ise uzaklardan bile fark edilen stop lambaları ve marka logosu ile tam bir keyif otomobili olduğunu ifade ediyor, açılır kapanır tavanı, aracın içinden bir kumanda butonuna basarak max 20 sn’den az bir zamanda üstü açılabilir veya kapanabiliyor, belirtilen saniye kişiye göre değişiklik gösterebilir. Cherry Top diye adlandırılan donanımda ise Vişne renginde tavan yapısı ve iç tasarım detayları diyebiliriz.

İç Tasarım
Mazda MX-5 ile araç içinde sadece sürücü için değil, herkes için yeni bir sürüş keyfi boyutunu hedeflemiş. Bu nedenle, sürücü beklentilerine cevap veren bir tepkiselliğin yanı sıra Mazda aynı zamanda sessiz ve incelikle işlenen kabinde yolcu konforunu da ön plana çıkarmış, test aracımızda bulunan spor koltuklar bunun belirtisi, ısıtmalı koltuklar spor sürüşe katkıda bulunuyor. Keyif veren modelin kapısını açıp iç mekana geçtiğimiz zaman çok hoş gözüken 3 kollu direksiyon, deri tasarımı ve krom detayları ile dikkatimizi çekiyor. Yumuşak ve içten içten dokunmak istenilen malzemelerle şekillendirilmiş ön konsolda kalite hissi çok rahatlıkla anlaşılıyor. Direksiyonun üzerine konumlandırılmış tuşlar ve krom malzeme kalitesi çok başarılı, ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak içinizden gelmiyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış. İç mekanda kullanılan karbon ve piyano siyahı kaplamalar gayet tok ve kaliteli. Ön göğüsde bulunan tüm kontrol tuşlarına ulaşım kolay ve kullanım basit. Özellikle otomobilin bize sunduğu multi medya sistemi 3 Alman firmadan ortaklaşa alınıp tasarlanmış gibi gözüküyor ama ciddi anlamda başarılı ve otomobile çok farklı bir hava katmakta. Ekranın kalitesi, ara yüzler, kullanılan tuşlar sınıfının üstünde bir kaliteye sahip. Kadran gayet modern ve sportif tasarıma sahip. Bu başarılı multi medya sistemini güzel bir şekilde izole edilmiş kabinle birleştiren Mazda firması birde Bose firmasından bir ses sistemi ekleyince otomobilin iç mekanı çok farklı bir konuma gelmiş. Ses sistemi harika çalıyor! İnanmayacaksınız belki ama test sürüşünden önce ve sonra otoparkta sevdiğim parçaları tekrar tekrar dinledim otomobilin içinde. En üst ses seviyesinde bile bozulmayan bass, tiz ve diğer tüm konularda başarılı olan ses sistemi tüm eksikleri unutturuyor size. Eski nesile göre genişleyen kabin, hem uzunlamasına, hem de oturma pozisyonu daha aşağıya çekilerek daha fazla yaşam alanı imkanı sunuyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü SKYACTIV-G 1496cc’lik silindir hacme sahip benzinli üniteden alıyor. 6 ileri manuel vites ile kombine edilen ünite 7000 d/d’da 131 beygir güç, 4800 d/d’da 150 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlarken maksimum 204 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli, hiç bekleme yapmadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek (204 km) son hıza ulaşma konusunda istekliliği ile beğeni topluyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 km de şehir içi 7.9 şehir dışı 4.9 karma olarak ise 6.0 litrelik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7.6 litrenin altına inemedim, ortalama 7 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım tarzınızla yüksek devirlere çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Sürüş konusunu biraz daha aralamak gerekirse, MX-5 yapısı ile gerçek anlamda merak uyandıran ve hayattan keyif almayı tercih eden kişilerin araç-fiyat denkleminde MX-5’in karşısına çıkarabilecek başka marka, model yok, gelelim araca, ilk önce sürüş pozisyonu çok net, bedeni saran spor koltuklar, alçak oturma, yüksek kapı, hisli direksiyon, manuel vites ile tam bir roadster, tek hamle ile açılan tavan yapısı her türlü hava şartlarında aracı sürmenize olanak sağlıyor, BOSE ses sistemi müziğin ritmini dağıtmadan net ve pürüzsüz dinleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak diyebilirim ki Mazda MX-5 dinamik, duygusal, merak uyandıran, eşsiz, nasıl tanımlanırsa tanımlansın Mazda’nın yeni ifadesi kesinlikle hayat dolu ve fiyat olarak karşısına çıkabilecek hiçbir marka yok. Bence daha fazlası için size en yakın Mazda bayisine giderek bu nefes kesici roadster’i yakından görmenizi tavsiye ederim, kesin memnun kalacaksınız.