Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model özellikle sportif bir sürüş deneyimi arzu eden ancak bir yandan da BMW modellerinin bilindik konforundan ve kullanışlılığından vazgeçmek istemeyen sürücüler için tasarlanan X3 oldu.

Dış Tasarım
Segmentinin en çok tercih edilen otomobili, yenilenen ön ve arka tampon yapısı, yeni ön ve arka led far tasarımları, yeni dış renk ve iç döşeme seçeneklerini, 190 beygir gücündeki 1995 cc’lik motor seçeneği ile BMW sürüş keyfini daha da geniş bir kitleye yayıyor. Makyajla birlikte ön yüzü neredeyse tamamen yenilenen BMW X3’te büyüyen böbrek ızgaralarla birleşen farlar ilk bakışta dikkati çeken değişiklikler arasında. Tampon tasarımı çok büyük değişikliklere uğramazken, biraz daha şişkin bir hal aldığını görebiliyoruz. Farların içerisinde yer alan yuvarlak LED gündüz farları tasarımının yenilendiğini de söylemek mümkün.

İç Tasarım
BMW X3 test aracımız M donanıma sahip, ve otomobilin iç kısmında kullanılan renk kombinasyonu o kadar başarılı ve uyumlu ki, kapıları açtığınız anda içiniz ferahlıyor. Koltuk döşemelerinde kullanılan kaplamalar, kapı içlerinde ve torpidoda devam ediyor. Buna ek olarak göğüslükte kullanılan kaplamanın kalitesi, tonu ve parlaklığı sporcu hissini pekiştirirken, köşe detaylarda kullanılan kaplamalar çok başarılı. Otomobilin iç aksamında kullanılan malzemeler kusursuz, kapı içlerinde dahi yumuşak kaplamalar mevcut. Ve kullanılan tüm kontrol elemanları premium kaliteyi hissettiriyor.

Performans ve detaylar
Markanın bünyesinde kullanılan yeni 2 litrelik dört silindirli dizel motora sahip 190 hp beygir gücünde motoru bulunan BMW X3’ün performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100 km’ye 8 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 213 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 2 litre 190 beygir 400 nm tork üreten motor, 8 ileri steptronik otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 5.3 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. Seri kullanım gerektiği durumlarda gaz pedalına dokunmanız yeterli, araç hiç bekleme yaşamadan hızlanan X3 bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza 213 km/s ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Motorun ve şanzımanın mükemmel uyumundan sonra, otomobilin sürüş dinamikleri devreye giriyor. BMW markasının her modelinde bizlere sunduğu sürüş modları, X3’te de sunulmakta. Peki bunlar neler? Eco Pro, Comfort, Sport modları, bir tuş ile elimizin altında bulunuyor. ECO PRO: Bu mod tamamen tasarruf amaçlı sürüşü kapsıyor, Eco Pro modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. Eco Pro ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor. Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor. COMFORT: Konsoldaki tuş ile yönettiğimiz sürüş modlarından bir diğeri ise Comfort modu. Bu moda geçtiğimiz anda gaz tepkilerine biraz canlanma, direksiyonda hissiyat artışı hissediyoruz, Eco Pro moduna göre, bilindik BMW sürüş hissini daha fazla yaşatan Comfort modu, konforla ekonomiyi birarada sunuyor. SPORT: İşte, biz otomobil tutkunları için en zevkli moda geldik, gaz tepkileri keskinleşiyor, şanzıman daha yüksek devirlerde vites büyütmeye başlıyor, aynı anda direksiyon tepkilerindeki tokluğu hissediyorsunuz.

Sonuç olarak; BMW mühendislerinin, bu otomobili, ülkemizdeki vergi şartlarının ağırlığını hafifletip bir nebze olsun satışlarını daha da artırmak için geliştirdikleri ortada. Bence X3’ü seçenekleriniz arasında muhakkak bulundurmanızda fayda var.